Η παρουσία της ελληνικής αποστολής …

Αναλυτικά η παρουσία της ελληνικής αποστολής και οι επιδόσεις όλων των Ελλήνων αθλητών που έλαβαν μέρος στους 29ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Τα αποτελέσματα και οι θέσεις που κατέλαβαν ανά άθλημα.

ΟΝΟΜΑ Αγώνισμα Θέση/Πορεία

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Βλάσης Μάρας Σύνθετο ατομικό 88

Στεφανί Μπισμπίκου Σύνθετο ατομικό 39

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Εθνική γυναικών Ανσάμπλ 9

Ελίνα Ανδριόλα Σύνθετο Ατομικό 21

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Σοφία Μπεκατώρου/ Yngling 3

Σοφία Παπαδοπούλου/

Βιργινία Κραβαριώτη

Νίκος Κακλαμανάκης RS:X 8

Ιορδάνης Πασχαλίδης/ Tornado 10

Κώστας Τριγκώνης

Ανδρέας Κοσματόπουλος/ 470 12

Ανδρέας Παπαδόπουλος

Αιμίλιος Παπαθανασίου FINN 15

Τόνια Φράι RS:X 15

Βαγγέλης Χειμώνας Laser 15

Ευτυχία Μαντζαράκη Laser Radial 18

ΤΖΟΥΝΤΟ

Λαυρέντης Αλεξανίδης -60κ. Ηττα στον β΄ γύρο

Ταριέλ Ζιντιρίδης -66κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Ηλίας Ηλιάδης -90κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

Αλέξανδρος Νικολαϊδης +80κ. 2

Ελλη Μυστακίδου -67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Κυριακή Κούβαρη +67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Βασίλης Δεμέτης 400μ μικτή ατομική 18

Ρωμανός Αλυφαντής 400μ μικτή ατομική 25

200μ πεταλούδα 27

200μ πρόσθιο 41

Ειρήνη Καβαρνού 100μ πεταλούδα 41

Σπύρος Γιαννιώτης 400μ ελεύθερο 24

10.000 μαραθώνιος 16

1.500μ ελεύθερο 12

Ανδρέας Ζήσιμος 200μ ελεύθερο 29

Αγγελική Εξάρχου 100μ πρόσθιο 30

200μ πρόσθιο 38

Αρης Γρηγοριάδης 100μ ύπτιο 17

100μ ελεύθερο 48

Ελβίρα Ευσταθίου 400μ ελεύθερο 27

200μ πεταλούδα 30

800μ ελεύθερο 28

Ελένη Κωστή 200μ ελεύθερο 44

100μ ελεύθερο 37

Δημήτρης Χασιώτης 200μ ύπτιο 35

Γιάννης Κοκκώδης 200μ μικτή ατομική 23

Απόστολος Τσαγκαράκης 50μ ελεύθερο 26

Σωτήρης Πάστρας 100μ πεταλούδα 25

Στέλλα Μπούμη 200μ ύπτιο 29

Μάρθα Μάτσα 50μ ελεύθερο 33

Σκυταλοδρομία 4Χ200μ ελεύθερο 15

Μαριάννα Λυμπερτά 10.000 μαραθώνιος 11

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δέσποινα Σολωμού / Ντουέτο 10

Ευη Μακρυγιάννη

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Ευτυχία Πάππα Πλατφόρμα 10 μέτρων 26

ΣΤΙΒΟΣ

Πηγή Δεβετζή Τριπλούν 3

Μήκος 14

Περικλής Ιακωβάκης 400μ εμπόδια 8

Αθανασία Τσουμελέκα 20 χλμ βάδην 9

Στέλλα Παπαδοπούλου Σφυροβολία 11

Κώστας Δουβαλίδης 110μ εμπόδια 12

Λούης Τσάτουμας Μήκος 3 άκυρα στον τελικό

Μιχάλης Σταματόγιαννης Σφαιροβολία 36

Αργυρώ Στρατάκη Επταθλο 24

Αλέξαν. Παπαδημητρίου Σφυροβολία 18

Δωροθέα Καλπακίδου Δισκοβολία 35

Ειρήνη Κοκκιναρίου 3000μ στιπλ 46

Αθανασία Πέρρα Τριπλούν 3 άκυρα στον προκριματικό

Ειρήνη Τερζόγλου Σφυροβολία 26

Αφροδίτη Σκαφίδα Επί Κοντώ 19

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί Κοντώ 27

Δήμητρα Ντόβα 400μ 29

Φλώρα Ρεντούμη 100μ εμπόδια 35

Κώστας Μπανιώτης Υψος 37

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν 23

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου Σφυροβολία 28

Σάβα Λίκα Ακοντισμός 15

Ευαγγελία Ξυνού 20 χλμ βάδην 24

Δέσποινα Ζαπουνίδου 20 χλμ βάδην 41

Τόνια Στεργίου Υψος 24

Γιάννης Σμαλιός Ακοντισμός 27

Νάντια Εφεντάκη 1500μ 24

Κώστας Στεφανόπουλος 50 χλμ βάδην 37

Ελένη Δόντα Μαραθώνιος 60

Σκυταλοδρομία 4Χ400 15

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Εθνική ομάδα Ομαδικό Σπριντ 10

Χρήστος Βολικάκης Κέιριν 13

Θανάσης Μαντζουράνης Κέιριν 17

Βασίλης Ρέππας Σπριντ 20

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ελπίδα Ρωμάντζη Ατομικό 11

Ευαγγελία Ψάρρα Ατομικό 48

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Νίκος Κουρτίδης 105κ 9

Βικτωρία Μαυρίδου +75κ 9

Κώστας Γκαρίπης 94κ 14

Τάσος Τριαντάφυλλου 94κ 15

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Γιώργος Σαλαβαντάκης Σκητ 33

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ηλίας Παυλίδης 91κ 5

Γιώργος Γαζής 75κ Ηττα στους ’16’

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Χρήστος Τσακμάκης Κάνοε 7

Μαρία Φερεκίδη Καγιάκ 11

Ανδρέας Κιλιγκαρίδης Κάνοε 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

Καγιάκ 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Βασίλης Πολύμερος / Διπλό σκιφ ελ. βαρών 2

Δημήτρης Μούγιος

Χρύσα Μπισκιτζή /

Αλεξάνδρα Τσιάβου Διπλό σκιφ ελ. βαρών 6

Γιάννης Χρήστου Σκιφ 10

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Βίκυ Καραντάσιου/ Αποκλεισμός με 3

Βίκυ Αρβανίτη ήττες στον Α΄ γύρο

Θάλεια Κουτρουμανίδου/ Ηττα στους ’16’

Μαρία Τσιαρτσιάνη

ΤΕΝΙΣ

Λένα Δανιηλίδου Απλό Ηττα στον α΄ γύρο

Λένα Δανιηλίδου/ Διπλό Ηττα στον α΄ γύρο

Αννα Γερασίμου

ΤΡΙΑΘΛΟ

Ντενίζ Δημάκη 42 (LAP)

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ ΠΑΛΗ

Παναγιώτης Παπαδόπουλος 120κ. 18

Θεόδωρος Τουνουσίδης 96κ. 17

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ

Εμζάριος Μπεντινίδης 74κ. 9

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης Απλό Ηττα στον β΄ γύρο

Καλλίνικος Κρεάνγκα Απλό Ηττα στους ’16’

Εθνική Ανδρών Ομαδικό Αποκλεισμός στον α΄ γύρο

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Εθνική Ανδρών 7

Εθνική Γυναικών 8

ΜΠΑΣΚΕΤ

Εθνική Ανδρών 5

http://www.in.gr

Advertisements

Η παρουσία της ελληνικής αποστολής …

Αναλυτικά η παρουσία της ελληνικής αποστολής και οι επιδόσεις όλων των Ελλήνων αθλητών που έλαβαν μέρος στους 29ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Τα αποτελέσματα και οι θέσεις που κατέλαβαν ανά άθλημα.

ΟΝΟΜΑ Αγώνισμα Θέση/Πορεία

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Βλάσης Μάρας Σύνθετο ατομικό 88

Στεφανί Μπισμπίκου Σύνθετο ατομικό 39

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Εθνική γυναικών Ανσάμπλ 9

Ελίνα Ανδριόλα Σύνθετο Ατομικό 21

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Σοφία Μπεκατώρου/ Yngling 3

Σοφία Παπαδοπούλου/

Βιργινία Κραβαριώτη

Νίκος Κακλαμανάκης RS:X 8

Ιορδάνης Πασχαλίδης/ Tornado 10

Κώστας Τριγκώνης

Ανδρέας Κοσματόπουλος/ 470 12

Ανδρέας Παπαδόπουλος

Αιμίλιος Παπαθανασίου FINN 15

Τόνια Φράι RS:X 15

Βαγγέλης Χειμώνας Laser 15

Ευτυχία Μαντζαράκη Laser Radial 18

ΤΖΟΥΝΤΟ

Λαυρέντης Αλεξανίδης -60κ. Ηττα στον β΄ γύρο

Ταριέλ Ζιντιρίδης -66κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Ηλίας Ηλιάδης -90κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

Αλέξανδρος Νικολαϊδης +80κ. 2

Ελλη Μυστακίδου -67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Κυριακή Κούβαρη +67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Βασίλης Δεμέτης 400μ μικτή ατομική 18

Ρωμανός Αλυφαντής 400μ μικτή ατομική 25

200μ πεταλούδα 27

200μ πρόσθιο 41

Ειρήνη Καβαρνού 100μ πεταλούδα 41

Σπύρος Γιαννιώτης 400μ ελεύθερο 24

10.000 μαραθώνιος 16

1.500μ ελεύθερο 12

Ανδρέας Ζήσιμος 200μ ελεύθερο 29

Αγγελική Εξάρχου 100μ πρόσθιο 30

200μ πρόσθιο 38

Αρης Γρηγοριάδης 100μ ύπτιο 17

100μ ελεύθερο 48

Ελβίρα Ευσταθίου 400μ ελεύθερο 27

200μ πεταλούδα 30

800μ ελεύθερο 28

Ελένη Κωστή 200μ ελεύθερο 44

100μ ελεύθερο 37

Δημήτρης Χασιώτης 200μ ύπτιο 35

Γιάννης Κοκκώδης 200μ μικτή ατομική 23

Απόστολος Τσαγκαράκης 50μ ελεύθερο 26

Σωτήρης Πάστρας 100μ πεταλούδα 25

Στέλλα Μπούμη 200μ ύπτιο 29

Μάρθα Μάτσα 50μ ελεύθερο 33

Σκυταλοδρομία 4Χ200μ ελεύθερο 15

Μαριάννα Λυμπερτά 10.000 μαραθώνιος 11

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δέσποινα Σολωμού / Ντουέτο 10

Ευη Μακρυγιάννη

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Ευτυχία Πάππα Πλατφόρμα 10 μέτρων 26

ΣΤΙΒΟΣ

Πηγή Δεβετζή Τριπλούν 3

Μήκος 14

Περικλής Ιακωβάκης 400μ εμπόδια 8

Αθανασία Τσουμελέκα 20 χλμ βάδην 9

Στέλλα Παπαδοπούλου Σφυροβολία 11

Κώστας Δουβαλίδης 110μ εμπόδια 12

Λούης Τσάτουμας Μήκος 3 άκυρα στον τελικό

Μιχάλης Σταματόγιαννης Σφαιροβολία 36

Αργυρώ Στρατάκη Επταθλο 24

Αλέξαν. Παπαδημητρίου Σφυροβολία 18

Δωροθέα Καλπακίδου Δισκοβολία 35

Ειρήνη Κοκκιναρίου 3000μ στιπλ 46

Αθανασία Πέρρα Τριπλούν 3 άκυρα στον προκριματικό

Ειρήνη Τερζόγλου Σφυροβολία 26

Αφροδίτη Σκαφίδα Επί Κοντώ 19

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί Κοντώ 27

Δήμητρα Ντόβα 400μ 29

Φλώρα Ρεντούμη 100μ εμπόδια 35

Κώστας Μπανιώτης Υψος 37

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν 23

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου Σφυροβολία 28

Σάβα Λίκα Ακοντισμός 15

Ευαγγελία Ξυνού 20 χλμ βάδην 24

Δέσποινα Ζαπουνίδου 20 χλμ βάδην 41

Τόνια Στεργίου Υψος 24

Γιάννης Σμαλιός Ακοντισμός 27

Νάντια Εφεντάκη 1500μ 24

Κώστας Στεφανόπουλος 50 χλμ βάδην 37

Ελένη Δόντα Μαραθώνιος 60

Σκυταλοδρομία 4Χ400 15

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Εθνική ομάδα Ομαδικό Σπριντ 10

Χρήστος Βολικάκης Κέιριν 13

Θανάσης Μαντζουράνης Κέιριν 17

Βασίλης Ρέππας Σπριντ 20

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ελπίδα Ρωμάντζη Ατομικό 11

Ευαγγελία Ψάρρα Ατομικό 48

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Νίκος Κουρτίδης 105κ 9

Βικτωρία Μαυρίδου +75κ 9

Κώστας Γκαρίπης 94κ 14

Τάσος Τριαντάφυλλου 94κ 15

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Γιώργος Σαλαβαντάκης Σκητ 33

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ηλίας Παυλίδης 91κ 5

Γιώργος Γαζής 75κ Ηττα στους ’16’

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Χρήστος Τσακμάκης Κάνοε 7

Μαρία Φερεκίδη Καγιάκ 11

Ανδρέας Κιλιγκαρίδης Κάνοε 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

Καγιάκ 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Βασίλης Πολύμερος / Διπλό σκιφ ελ. βαρών 2

Δημήτρης Μούγιος

Χρύσα Μπισκιτζή /

Αλεξάνδρα Τσιάβου Διπλό σκιφ ελ. βαρών 6

Γιάννης Χρήστου Σκιφ 10

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Βίκυ Καραντάσιου/ Αποκλεισμός με 3

Βίκυ Αρβανίτη ήττες στον Α΄ γύρο

Θάλεια Κουτρουμανίδου/ Ηττα στους ’16’

Μαρία Τσιαρτσιάνη

ΤΕΝΙΣ

Λένα Δανιηλίδου Απλό Ηττα στον α΄ γύρο

Λένα Δανιηλίδου/ Διπλό Ηττα στον α΄ γύρο

Αννα Γερασίμου

ΤΡΙΑΘΛΟ

Ντενίζ Δημάκη 42 (LAP)

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ ΠΑΛΗ

Παναγιώτης Παπαδόπουλος 120κ. 18

Θεόδωρος Τουνουσίδης 96κ. 17

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ

Εμζάριος Μπεντινίδης 74κ. 9

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης Απλό Ηττα στον β΄ γύρο

Καλλίνικος Κρεάνγκα Απλό Ηττα στους ’16’

Εθνική Ανδρών Ομαδικό Αποκλεισμός στον α΄ γύρο

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Εθνική Ανδρών 7

Εθνική Γυναικών 8

ΜΠΑΣΚΕΤ

Εθνική Ανδρών 5

http://www.in.gr

Η παρουσία της ελληνικής αποστολής …

Αναλυτικά η παρουσία της ελληνικής αποστολής και οι επιδόσεις όλων των Ελλήνων αθλητών που έλαβαν μέρος στους 29ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Τα αποτελέσματα και οι θέσεις που κατέλαβαν ανά άθλημα.

ΟΝΟΜΑ Αγώνισμα Θέση/Πορεία

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Βλάσης Μάρας Σύνθετο ατομικό 88

Στεφανί Μπισμπίκου Σύνθετο ατομικό 39

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Εθνική γυναικών Ανσάμπλ 9

Ελίνα Ανδριόλα Σύνθετο Ατομικό 21

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Σοφία Μπεκατώρου/ Yngling 3

Σοφία Παπαδοπούλου/

Βιργινία Κραβαριώτη

Νίκος Κακλαμανάκης RS:X 8

Ιορδάνης Πασχαλίδης/ Tornado 10

Κώστας Τριγκώνης

Ανδρέας Κοσματόπουλος/ 470 12

Ανδρέας Παπαδόπουλος

Αιμίλιος Παπαθανασίου FINN 15

Τόνια Φράι RS:X 15

Βαγγέλης Χειμώνας Laser 15

Ευτυχία Μαντζαράκη Laser Radial 18

ΤΖΟΥΝΤΟ

Λαυρέντης Αλεξανίδης -60κ. Ηττα στον β΄ γύρο

Ταριέλ Ζιντιρίδης -66κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Ηλίας Ηλιάδης -90κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

Αλέξανδρος Νικολαϊδης +80κ. 2

Ελλη Μυστακίδου -67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Κυριακή Κούβαρη +67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Βασίλης Δεμέτης 400μ μικτή ατομική 18

Ρωμανός Αλυφαντής 400μ μικτή ατομική 25

200μ πεταλούδα 27

200μ πρόσθιο 41

Ειρήνη Καβαρνού 100μ πεταλούδα 41

Σπύρος Γιαννιώτης 400μ ελεύθερο 24

10.000 μαραθώνιος 16

1.500μ ελεύθερο 12

Ανδρέας Ζήσιμος 200μ ελεύθερο 29

Αγγελική Εξάρχου 100μ πρόσθιο 30

200μ πρόσθιο 38

Αρης Γρηγοριάδης 100μ ύπτιο 17

100μ ελεύθερο 48

Ελβίρα Ευσταθίου 400μ ελεύθερο 27

200μ πεταλούδα 30

800μ ελεύθερο 28

Ελένη Κωστή 200μ ελεύθερο 44

100μ ελεύθερο 37

Δημήτρης Χασιώτης 200μ ύπτιο 35

Γιάννης Κοκκώδης 200μ μικτή ατομική 23

Απόστολος Τσαγκαράκης 50μ ελεύθερο 26

Σωτήρης Πάστρας 100μ πεταλούδα 25

Στέλλα Μπούμη 200μ ύπτιο 29

Μάρθα Μάτσα 50μ ελεύθερο 33

Σκυταλοδρομία 4Χ200μ ελεύθερο 15

Μαριάννα Λυμπερτά 10.000 μαραθώνιος 11

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δέσποινα Σολωμού / Ντουέτο 10

Ευη Μακρυγιάννη

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Ευτυχία Πάππα Πλατφόρμα 10 μέτρων 26

ΣΤΙΒΟΣ

Πηγή Δεβετζή Τριπλούν 3

Μήκος 14

Περικλής Ιακωβάκης 400μ εμπόδια 8

Αθανασία Τσουμελέκα 20 χλμ βάδην 9

Στέλλα Παπαδοπούλου Σφυροβολία 11

Κώστας Δουβαλίδης 110μ εμπόδια 12

Λούης Τσάτουμας Μήκος 3 άκυρα στον τελικό

Μιχάλης Σταματόγιαννης Σφαιροβολία 36

Αργυρώ Στρατάκη Επταθλο 24

Αλέξαν. Παπαδημητρίου Σφυροβολία 18

Δωροθέα Καλπακίδου Δισκοβολία 35

Ειρήνη Κοκκιναρίου 3000μ στιπλ 46

Αθανασία Πέρρα Τριπλούν 3 άκυρα στον προκριματικό

Ειρήνη Τερζόγλου Σφυροβολία 26

Αφροδίτη Σκαφίδα Επί Κοντώ 19

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί Κοντώ 27

Δήμητρα Ντόβα 400μ 29

Φλώρα Ρεντούμη 100μ εμπόδια 35

Κώστας Μπανιώτης Υψος 37

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν 23

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου Σφυροβολία 28

Σάβα Λίκα Ακοντισμός 15

Ευαγγελία Ξυνού 20 χλμ βάδην 24

Δέσποινα Ζαπουνίδου 20 χλμ βάδην 41

Τόνια Στεργίου Υψος 24

Γιάννης Σμαλιός Ακοντισμός 27

Νάντια Εφεντάκη 1500μ 24

Κώστας Στεφανόπουλος 50 χλμ βάδην 37

Ελένη Δόντα Μαραθώνιος 60

Σκυταλοδρομία 4Χ400 15

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Εθνική ομάδα Ομαδικό Σπριντ 10

Χρήστος Βολικάκης Κέιριν 13

Θανάσης Μαντζουράνης Κέιριν 17

Βασίλης Ρέππας Σπριντ 20

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ελπίδα Ρωμάντζη Ατομικό 11

Ευαγγελία Ψάρρα Ατομικό 48

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Νίκος Κουρτίδης 105κ 9

Βικτωρία Μαυρίδου +75κ 9

Κώστας Γκαρίπης 94κ 14

Τάσος Τριαντάφυλλου 94κ 15

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Γιώργος Σαλαβαντάκης Σκητ 33

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ηλίας Παυλίδης 91κ 5

Γιώργος Γαζής 75κ Ηττα στους ’16’

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Χρήστος Τσακμάκης Κάνοε 7

Μαρία Φερεκίδη Καγιάκ 11

Ανδρέας Κιλιγκαρίδης Κάνοε 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

Καγιάκ 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Βασίλης Πολύμερος / Διπλό σκιφ ελ. βαρών 2

Δημήτρης Μούγιος

Χρύσα Μπισκιτζή /

Αλεξάνδρα Τσιάβου Διπλό σκιφ ελ. βαρών 6

Γιάννης Χρήστου Σκιφ 10

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Βίκυ Καραντάσιου/ Αποκλεισμός με 3

Βίκυ Αρβανίτη ήττες στον Α΄ γύρο

Θάλεια Κουτρουμανίδου/ Ηττα στους ’16’

Μαρία Τσιαρτσιάνη

ΤΕΝΙΣ

Λένα Δανιηλίδου Απλό Ηττα στον α΄ γύρο

Λένα Δανιηλίδου/ Διπλό Ηττα στον α΄ γύρο

Αννα Γερασίμου

ΤΡΙΑΘΛΟ

Ντενίζ Δημάκη 42 (LAP)

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ ΠΑΛΗ

Παναγιώτης Παπαδόπουλος 120κ. 18

Θεόδωρος Τουνουσίδης 96κ. 17

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ

Εμζάριος Μπεντινίδης 74κ. 9

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης Απλό Ηττα στον β΄ γύρο

Καλλίνικος Κρεάνγκα Απλό Ηττα στους ’16’

Εθνική Ανδρών Ομαδικό Αποκλεισμός στον α΄ γύρο

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Εθνική Ανδρών 7

Εθνική Γυναικών 8

ΜΠΑΣΚΕΤ

Εθνική Ανδρών 5

http://www.in.gr

Η παρουσία της ελληνικής αποστολής …

Αναλυτικά η παρουσία της ελληνικής αποστολής και οι επιδόσεις όλων των Ελλήνων αθλητών που έλαβαν μέρος στους 29ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Τα αποτελέσματα και οι θέσεις που κατέλαβαν ανά άθλημα.

ΟΝΟΜΑ Αγώνισμα Θέση/Πορεία

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Βλάσης Μάρας Σύνθετο ατομικό 88

Στεφανί Μπισμπίκου Σύνθετο ατομικό 39

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Εθνική γυναικών Ανσάμπλ 9

Ελίνα Ανδριόλα Σύνθετο Ατομικό 21

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Σοφία Μπεκατώρου/ Yngling 3

Σοφία Παπαδοπούλου/

Βιργινία Κραβαριώτη

Νίκος Κακλαμανάκης RS:X 8

Ιορδάνης Πασχαλίδης/ Tornado 10

Κώστας Τριγκώνης

Ανδρέας Κοσματόπουλος/ 470 12

Ανδρέας Παπαδόπουλος

Αιμίλιος Παπαθανασίου FINN 15

Τόνια Φράι RS:X 15

Βαγγέλης Χειμώνας Laser 15

Ευτυχία Μαντζαράκη Laser Radial 18

ΤΖΟΥΝΤΟ

Λαυρέντης Αλεξανίδης -60κ. Ηττα στον β΄ γύρο

Ταριέλ Ζιντιρίδης -66κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Ηλίας Ηλιάδης -90κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

Αλέξανδρος Νικολαϊδης +80κ. 2

Ελλη Μυστακίδου -67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Κυριακή Κούβαρη +67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Βασίλης Δεμέτης 400μ μικτή ατομική 18

Ρωμανός Αλυφαντής 400μ μικτή ατομική 25

200μ πεταλούδα 27

200μ πρόσθιο 41

Ειρήνη Καβαρνού 100μ πεταλούδα 41

Σπύρος Γιαννιώτης 400μ ελεύθερο 24

10.000 μαραθώνιος 16

1.500μ ελεύθερο 12

Ανδρέας Ζήσιμος 200μ ελεύθερο 29

Αγγελική Εξάρχου 100μ πρόσθιο 30

200μ πρόσθιο 38

Αρης Γρηγοριάδης 100μ ύπτιο 17

100μ ελεύθερο 48

Ελβίρα Ευσταθίου 400μ ελεύθερο 27

200μ πεταλούδα 30

800μ ελεύθερο 28

Ελένη Κωστή 200μ ελεύθερο 44

100μ ελεύθερο 37

Δημήτρης Χασιώτης 200μ ύπτιο 35

Γιάννης Κοκκώδης 200μ μικτή ατομική 23

Απόστολος Τσαγκαράκης 50μ ελεύθερο 26

Σωτήρης Πάστρας 100μ πεταλούδα 25

Στέλλα Μπούμη 200μ ύπτιο 29

Μάρθα Μάτσα 50μ ελεύθερο 33

Σκυταλοδρομία 4Χ200μ ελεύθερο 15

Μαριάννα Λυμπερτά 10.000 μαραθώνιος 11

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δέσποινα Σολωμού / Ντουέτο 10

Ευη Μακρυγιάννη

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Ευτυχία Πάππα Πλατφόρμα 10 μέτρων 26

ΣΤΙΒΟΣ

Πηγή Δεβετζή Τριπλούν 3

Μήκος 14

Περικλής Ιακωβάκης 400μ εμπόδια 8

Αθανασία Τσουμελέκα 20 χλμ βάδην 9

Στέλλα Παπαδοπούλου Σφυροβολία 11

Κώστας Δουβαλίδης 110μ εμπόδια 12

Λούης Τσάτουμας Μήκος 3 άκυρα στον τελικό

Μιχάλης Σταματόγιαννης Σφαιροβολία 36

Αργυρώ Στρατάκη Επταθλο 24

Αλέξαν. Παπαδημητρίου Σφυροβολία 18

Δωροθέα Καλπακίδου Δισκοβολία 35

Ειρήνη Κοκκιναρίου 3000μ στιπλ 46

Αθανασία Πέρρα Τριπλούν 3 άκυρα στον προκριματικό

Ειρήνη Τερζόγλου Σφυροβολία 26

Αφροδίτη Σκαφίδα Επί Κοντώ 19

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί Κοντώ 27

Δήμητρα Ντόβα 400μ 29

Φλώρα Ρεντούμη 100μ εμπόδια 35

Κώστας Μπανιώτης Υψος 37

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν 23

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου Σφυροβολία 28

Σάβα Λίκα Ακοντισμός 15

Ευαγγελία Ξυνού 20 χλμ βάδην 24

Δέσποινα Ζαπουνίδου 20 χλμ βάδην 41

Τόνια Στεργίου Υψος 24

Γιάννης Σμαλιός Ακοντισμός 27

Νάντια Εφεντάκη 1500μ 24

Κώστας Στεφανόπουλος 50 χλμ βάδην 37

Ελένη Δόντα Μαραθώνιος 60

Σκυταλοδρομία 4Χ400 15

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Εθνική ομάδα Ομαδικό Σπριντ 10

Χρήστος Βολικάκης Κέιριν 13

Θανάσης Μαντζουράνης Κέιριν 17

Βασίλης Ρέππας Σπριντ 20

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ελπίδα Ρωμάντζη Ατομικό 11

Ευαγγελία Ψάρρα Ατομικό 48

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Νίκος Κουρτίδης 105κ 9

Βικτωρία Μαυρίδου +75κ 9

Κώστας Γκαρίπης 94κ 14

Τάσος Τριαντάφυλλου 94κ 15

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Γιώργος Σαλαβαντάκης Σκητ 33

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ηλίας Παυλίδης 91κ 5

Γιώργος Γαζής 75κ Ηττα στους ’16’

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Χρήστος Τσακμάκης Κάνοε 7

Μαρία Φερεκίδη Καγιάκ 11

Ανδρέας Κιλιγκαρίδης Κάνοε 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

Καγιάκ 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Βασίλης Πολύμερος / Διπλό σκιφ ελ. βαρών 2

Δημήτρης Μούγιος

Χρύσα Μπισκιτζή /

Αλεξάνδρα Τσιάβου Διπλό σκιφ ελ. βαρών 6

Γιάννης Χρήστου Σκιφ 10

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Βίκυ Καραντάσιου/ Αποκλεισμός με 3

Βίκυ Αρβανίτη ήττες στον Α΄ γύρο

Θάλεια Κουτρουμανίδου/ Ηττα στους ’16’

Μαρία Τσιαρτσιάνη

ΤΕΝΙΣ

Λένα Δανιηλίδου Απλό Ηττα στον α΄ γύρο

Λένα Δανιηλίδου/ Διπλό Ηττα στον α΄ γύρο

Αννα Γερασίμου

ΤΡΙΑΘΛΟ

Ντενίζ Δημάκη 42 (LAP)

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ ΠΑΛΗ

Παναγιώτης Παπαδόπουλος 120κ. 18

Θεόδωρος Τουνουσίδης 96κ. 17

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ

Εμζάριος Μπεντινίδης 74κ. 9

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης Απλό Ηττα στον β΄ γύρο

Καλλίνικος Κρεάνγκα Απλό Ηττα στους ’16’

Εθνική Ανδρών Ομαδικό Αποκλεισμός στον α΄ γύρο

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Εθνική Ανδρών 7

Εθνική Γυναικών 8

ΜΠΑΣΚΕΤ

Εθνική Ανδρών 5

http://www.in.gr

Η παρουσία της ελληνικής αποστολής …

Αναλυτικά η παρουσία της ελληνικής αποστολής και οι επιδόσεις όλων των Ελλήνων αθλητών που έλαβαν μέρος στους 29ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Τα αποτελέσματα και οι θέσεις που κατέλαβαν ανά άθλημα.

ΟΝΟΜΑ Αγώνισμα Θέση/Πορεία

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Βλάσης Μάρας Σύνθετο ατομικό 88

Στεφανί Μπισμπίκου Σύνθετο ατομικό 39

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Εθνική γυναικών Ανσάμπλ 9

Ελίνα Ανδριόλα Σύνθετο Ατομικό 21

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Σοφία Μπεκατώρου/ Yngling 3

Σοφία Παπαδοπούλου/

Βιργινία Κραβαριώτη

Νίκος Κακλαμανάκης RS:X 8

Ιορδάνης Πασχαλίδης/ Tornado 10

Κώστας Τριγκώνης

Ανδρέας Κοσματόπουλος/ 470 12

Ανδρέας Παπαδόπουλος

Αιμίλιος Παπαθανασίου FINN 15

Τόνια Φράι RS:X 15

Βαγγέλης Χειμώνας Laser 15

Ευτυχία Μαντζαράκη Laser Radial 18

ΤΖΟΥΝΤΟ

Λαυρέντης Αλεξανίδης -60κ. Ηττα στον β΄ γύρο

Ταριέλ Ζιντιρίδης -66κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Ηλίας Ηλιάδης -90κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

Αλέξανδρος Νικολαϊδης +80κ. 2

Ελλη Μυστακίδου -67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Κυριακή Κούβαρη +67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Βασίλης Δεμέτης 400μ μικτή ατομική 18

Ρωμανός Αλυφαντής 400μ μικτή ατομική 25

200μ πεταλούδα 27

200μ πρόσθιο 41

Ειρήνη Καβαρνού 100μ πεταλούδα 41

Σπύρος Γιαννιώτης 400μ ελεύθερο 24

10.000 μαραθώνιος 16

1.500μ ελεύθερο 12

Ανδρέας Ζήσιμος 200μ ελεύθερο 29

Αγγελική Εξάρχου 100μ πρόσθιο 30

200μ πρόσθιο 38

Αρης Γρηγοριάδης 100μ ύπτιο 17

100μ ελεύθερο 48

Ελβίρα Ευσταθίου 400μ ελεύθερο 27

200μ πεταλούδα 30

800μ ελεύθερο 28

Ελένη Κωστή 200μ ελεύθερο 44

100μ ελεύθερο 37

Δημήτρης Χασιώτης 200μ ύπτιο 35

Γιάννης Κοκκώδης 200μ μικτή ατομική 23

Απόστολος Τσαγκαράκης 50μ ελεύθερο 26

Σωτήρης Πάστρας 100μ πεταλούδα 25

Στέλλα Μπούμη 200μ ύπτιο 29

Μάρθα Μάτσα 50μ ελεύθερο 33

Σκυταλοδρομία 4Χ200μ ελεύθερο 15

Μαριάννα Λυμπερτά 10.000 μαραθώνιος 11

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δέσποινα Σολωμού / Ντουέτο 10

Ευη Μακρυγιάννη

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Ευτυχία Πάππα Πλατφόρμα 10 μέτρων 26

ΣΤΙΒΟΣ

Πηγή Δεβετζή Τριπλούν 3

Μήκος 14

Περικλής Ιακωβάκης 400μ εμπόδια 8

Αθανασία Τσουμελέκα 20 χλμ βάδην 9

Στέλλα Παπαδοπούλου Σφυροβολία 11

Κώστας Δουβαλίδης 110μ εμπόδια 12

Λούης Τσάτουμας Μήκος 3 άκυρα στον τελικό

Μιχάλης Σταματόγιαννης Σφαιροβολία 36

Αργυρώ Στρατάκη Επταθλο 24

Αλέξαν. Παπαδημητρίου Σφυροβολία 18

Δωροθέα Καλπακίδου Δισκοβολία 35

Ειρήνη Κοκκιναρίου 3000μ στιπλ 46

Αθανασία Πέρρα Τριπλούν 3 άκυρα στον προκριματικό

Ειρήνη Τερζόγλου Σφυροβολία 26

Αφροδίτη Σκαφίδα Επί Κοντώ 19

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί Κοντώ 27

Δήμητρα Ντόβα 400μ 29

Φλώρα Ρεντούμη 100μ εμπόδια 35

Κώστας Μπανιώτης Υψος 37

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν 23

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου Σφυροβολία 28

Σάβα Λίκα Ακοντισμός 15

Ευαγγελία Ξυνού 20 χλμ βάδην 24

Δέσποινα Ζαπουνίδου 20 χλμ βάδην 41

Τόνια Στεργίου Υψος 24

Γιάννης Σμαλιός Ακοντισμός 27

Νάντια Εφεντάκη 1500μ 24

Κώστας Στεφανόπουλος 50 χλμ βάδην 37

Ελένη Δόντα Μαραθώνιος 60

Σκυταλοδρομία 4Χ400 15

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Εθνική ομάδα Ομαδικό Σπριντ 10

Χρήστος Βολικάκης Κέιριν 13

Θανάσης Μαντζουράνης Κέιριν 17

Βασίλης Ρέππας Σπριντ 20

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ελπίδα Ρωμάντζη Ατομικό 11

Ευαγγελία Ψάρρα Ατομικό 48

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Νίκος Κουρτίδης 105κ 9

Βικτωρία Μαυρίδου +75κ 9

Κώστας Γκαρίπης 94κ 14

Τάσος Τριαντάφυλλου 94κ 15

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Γιώργος Σαλαβαντάκης Σκητ 33

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ηλίας Παυλίδης 91κ 5

Γιώργος Γαζής 75κ Ηττα στους ’16’

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Χρήστος Τσακμάκης Κάνοε 7

Μαρία Φερεκίδη Καγιάκ 11

Ανδρέας Κιλιγκαρίδης Κάνοε 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

Καγιάκ 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Βασίλης Πολύμερος / Διπλό σκιφ ελ. βαρών 2

Δημήτρης Μούγιος

Χρύσα Μπισκιτζή /

Αλεξάνδρα Τσιάβου Διπλό σκιφ ελ. βαρών 6

Γιάννης Χρήστου Σκιφ 10

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Βίκυ Καραντάσιου/ Αποκλεισμός με 3

Βίκυ Αρβανίτη ήττες στον Α΄ γύρο

Θάλεια Κουτρουμανίδου/ Ηττα στους ’16’

Μαρία Τσιαρτσιάνη

ΤΕΝΙΣ

Λένα Δανιηλίδου Απλό Ηττα στον α΄ γύρο

Λένα Δανιηλίδου/ Διπλό Ηττα στον α΄ γύρο

Αννα Γερασίμου

ΤΡΙΑΘΛΟ

Ντενίζ Δημάκη 42 (LAP)

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ ΠΑΛΗ

Παναγιώτης Παπαδόπουλος 120κ. 18

Θεόδωρος Τουνουσίδης 96κ. 17

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ

Εμζάριος Μπεντινίδης 74κ. 9

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης Απλό Ηττα στον β΄ γύρο

Καλλίνικος Κρεάνγκα Απλό Ηττα στους ’16’

Εθνική Ανδρών Ομαδικό Αποκλεισμός στον α΄ γύρο

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Εθνική Ανδρών 7

Εθνική Γυναικών 8

ΜΠΑΣΚΕΤ

Εθνική Ανδρών 5

http://www.in.gr

Η παρουσία της ελληνικής αποστολής …

Αναλυτικά η παρουσία της ελληνικής αποστολής και οι επιδόσεις όλων των Ελλήνων αθλητών που έλαβαν μέρος στους 29ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Τα αποτελέσματα και οι θέσεις που κατέλαβαν ανά άθλημα.

ΟΝΟΜΑ Αγώνισμα Θέση/Πορεία

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Βλάσης Μάρας Σύνθετο ατομικό 88

Στεφανί Μπισμπίκου Σύνθετο ατομικό 39

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Εθνική γυναικών Ανσάμπλ 9

Ελίνα Ανδριόλα Σύνθετο Ατομικό 21

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Σοφία Μπεκατώρου/ Yngling 3

Σοφία Παπαδοπούλου/

Βιργινία Κραβαριώτη

Νίκος Κακλαμανάκης RS:X 8

Ιορδάνης Πασχαλίδης/ Tornado 10

Κώστας Τριγκώνης

Ανδρέας Κοσματόπουλος/ 470 12

Ανδρέας Παπαδόπουλος

Αιμίλιος Παπαθανασίου FINN 15

Τόνια Φράι RS:X 15

Βαγγέλης Χειμώνας Laser 15

Ευτυχία Μαντζαράκη Laser Radial 18

ΤΖΟΥΝΤΟ

Λαυρέντης Αλεξανίδης -60κ. Ηττα στον β΄ γύρο

Ταριέλ Ζιντιρίδης -66κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Ηλίας Ηλιάδης -90κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

Αλέξανδρος Νικολαϊδης +80κ. 2

Ελλη Μυστακίδου -67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Κυριακή Κούβαρη +67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Βασίλης Δεμέτης 400μ μικτή ατομική 18

Ρωμανός Αλυφαντής 400μ μικτή ατομική 25

200μ πεταλούδα 27

200μ πρόσθιο 41

Ειρήνη Καβαρνού 100μ πεταλούδα 41

Σπύρος Γιαννιώτης 400μ ελεύθερο 24

10.000 μαραθώνιος 16

1.500μ ελεύθερο 12

Ανδρέας Ζήσιμος 200μ ελεύθερο 29

Αγγελική Εξάρχου 100μ πρόσθιο 30

200μ πρόσθιο 38

Αρης Γρηγοριάδης 100μ ύπτιο 17

100μ ελεύθερο 48

Ελβίρα Ευσταθίου 400μ ελεύθερο 27

200μ πεταλούδα 30

800μ ελεύθερο 28

Ελένη Κωστή 200μ ελεύθερο 44

100μ ελεύθερο 37

Δημήτρης Χασιώτης 200μ ύπτιο 35

Γιάννης Κοκκώδης 200μ μικτή ατομική 23

Απόστολος Τσαγκαράκης 50μ ελεύθερο 26

Σωτήρης Πάστρας 100μ πεταλούδα 25

Στέλλα Μπούμη 200μ ύπτιο 29

Μάρθα Μάτσα 50μ ελεύθερο 33

Σκυταλοδρομία 4Χ200μ ελεύθερο 15

Μαριάννα Λυμπερτά 10.000 μαραθώνιος 11

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δέσποινα Σολωμού / Ντουέτο 10

Ευη Μακρυγιάννη

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Ευτυχία Πάππα Πλατφόρμα 10 μέτρων 26

ΣΤΙΒΟΣ

Πηγή Δεβετζή Τριπλούν 3

Μήκος 14

Περικλής Ιακωβάκης 400μ εμπόδια 8

Αθανασία Τσουμελέκα 20 χλμ βάδην 9

Στέλλα Παπαδοπούλου Σφυροβολία 11

Κώστας Δουβαλίδης 110μ εμπόδια 12

Λούης Τσάτουμας Μήκος 3 άκυρα στον τελικό

Μιχάλης Σταματόγιαννης Σφαιροβολία 36

Αργυρώ Στρατάκη Επταθλο 24

Αλέξαν. Παπαδημητρίου Σφυροβολία 18

Δωροθέα Καλπακίδου Δισκοβολία 35

Ειρήνη Κοκκιναρίου 3000μ στιπλ 46

Αθανασία Πέρρα Τριπλούν 3 άκυρα στον προκριματικό

Ειρήνη Τερζόγλου Σφυροβολία 26

Αφροδίτη Σκαφίδα Επί Κοντώ 19

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί Κοντώ 27

Δήμητρα Ντόβα 400μ 29

Φλώρα Ρεντούμη 100μ εμπόδια 35

Κώστας Μπανιώτης Υψος 37

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν 23

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου Σφυροβολία 28

Σάβα Λίκα Ακοντισμός 15

Ευαγγελία Ξυνού 20 χλμ βάδην 24

Δέσποινα Ζαπουνίδου 20 χλμ βάδην 41

Τόνια Στεργίου Υψος 24

Γιάννης Σμαλιός Ακοντισμός 27

Νάντια Εφεντάκη 1500μ 24

Κώστας Στεφανόπουλος 50 χλμ βάδην 37

Ελένη Δόντα Μαραθώνιος 60

Σκυταλοδρομία 4Χ400 15

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Εθνική ομάδα Ομαδικό Σπριντ 10

Χρήστος Βολικάκης Κέιριν 13

Θανάσης Μαντζουράνης Κέιριν 17

Βασίλης Ρέππας Σπριντ 20

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ελπίδα Ρωμάντζη Ατομικό 11

Ευαγγελία Ψάρρα Ατομικό 48

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Νίκος Κουρτίδης 105κ 9

Βικτωρία Μαυρίδου +75κ 9

Κώστας Γκαρίπης 94κ 14

Τάσος Τριαντάφυλλου 94κ 15

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Γιώργος Σαλαβαντάκης Σκητ 33

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ηλίας Παυλίδης 91κ 5

Γιώργος Γαζής 75κ Ηττα στους ’16’

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Χρήστος Τσακμάκης Κάνοε 7

Μαρία Φερεκίδη Καγιάκ 11

Ανδρέας Κιλιγκαρίδης Κάνοε 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

Καγιάκ 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Βασίλης Πολύμερος / Διπλό σκιφ ελ. βαρών 2

Δημήτρης Μούγιος

Χρύσα Μπισκιτζή /

Αλεξάνδρα Τσιάβου Διπλό σκιφ ελ. βαρών 6

Γιάννης Χρήστου Σκιφ 10

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Βίκυ Καραντάσιου/ Αποκλεισμός με 3

Βίκυ Αρβανίτη ήττες στον Α΄ γύρο

Θάλεια Κουτρουμανίδου/ Ηττα στους ’16’

Μαρία Τσιαρτσιάνη

ΤΕΝΙΣ

Λένα Δανιηλίδου Απλό Ηττα στον α΄ γύρο

Λένα Δανιηλίδου/ Διπλό Ηττα στον α΄ γύρο

Αννα Γερασίμου

ΤΡΙΑΘΛΟ

Ντενίζ Δημάκη 42 (LAP)

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ ΠΑΛΗ

Παναγιώτης Παπαδόπουλος 120κ. 18

Θεόδωρος Τουνουσίδης 96κ. 17

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ

Εμζάριος Μπεντινίδης 74κ. 9

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης Απλό Ηττα στον β΄ γύρο

Καλλίνικος Κρεάνγκα Απλό Ηττα στους ’16’

Εθνική Ανδρών Ομαδικό Αποκλεισμός στον α΄ γύρο

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Εθνική Ανδρών 7

Εθνική Γυναικών 8

ΜΠΑΣΚΕΤ

Εθνική Ανδρών 5

http://www.in.gr

Η παρουσία της ελληνικής αποστολής …

Αναλυτικά η παρουσία της ελληνικής αποστολής και οι επιδόσεις όλων των Ελλήνων αθλητών που έλαβαν μέρος στους 29ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Τα αποτελέσματα και οι θέσεις που κατέλαβαν ανά άθλημα.

ΟΝΟΜΑ Αγώνισμα Θέση/Πορεία

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Βλάσης Μάρας Σύνθετο ατομικό 88

Στεφανί Μπισμπίκου Σύνθετο ατομικό 39

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Εθνική γυναικών Ανσάμπλ 9

Ελίνα Ανδριόλα Σύνθετο Ατομικό 21

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Σοφία Μπεκατώρου/ Yngling 3

Σοφία Παπαδοπούλου/

Βιργινία Κραβαριώτη

Νίκος Κακλαμανάκης RS:X 8

Ιορδάνης Πασχαλίδης/ Tornado 10

Κώστας Τριγκώνης

Ανδρέας Κοσματόπουλος/ 470 12

Ανδρέας Παπαδόπουλος

Αιμίλιος Παπαθανασίου FINN 15

Τόνια Φράι RS:X 15

Βαγγέλης Χειμώνας Laser 15

Ευτυχία Μαντζαράκη Laser Radial 18

ΤΖΟΥΝΤΟ

Λαυρέντης Αλεξανίδης -60κ. Ηττα στον β΄ γύρο

Ταριέλ Ζιντιρίδης -66κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Ηλίας Ηλιάδης -90κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ

Αλέξανδρος Νικολαϊδης +80κ. 2

Ελλη Μυστακίδου -67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

Κυριακή Κούβαρη +67κ. Ηττα στον α΄ γύρο

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Βασίλης Δεμέτης 400μ μικτή ατομική 18

Ρωμανός Αλυφαντής 400μ μικτή ατομική 25

200μ πεταλούδα 27

200μ πρόσθιο 41

Ειρήνη Καβαρνού 100μ πεταλούδα 41

Σπύρος Γιαννιώτης 400μ ελεύθερο 24

10.000 μαραθώνιος 16

1.500μ ελεύθερο 12

Ανδρέας Ζήσιμος 200μ ελεύθερο 29

Αγγελική Εξάρχου 100μ πρόσθιο 30

200μ πρόσθιο 38

Αρης Γρηγοριάδης 100μ ύπτιο 17

100μ ελεύθερο 48

Ελβίρα Ευσταθίου 400μ ελεύθερο 27

200μ πεταλούδα 30

800μ ελεύθερο 28

Ελένη Κωστή 200μ ελεύθερο 44

100μ ελεύθερο 37

Δημήτρης Χασιώτης 200μ ύπτιο 35

Γιάννης Κοκκώδης 200μ μικτή ατομική 23

Απόστολος Τσαγκαράκης 50μ ελεύθερο 26

Σωτήρης Πάστρας 100μ πεταλούδα 25

Στέλλα Μπούμη 200μ ύπτιο 29

Μάρθα Μάτσα 50μ ελεύθερο 33

Σκυταλοδρομία 4Χ200μ ελεύθερο 15

Μαριάννα Λυμπερτά 10.000 μαραθώνιος 11

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δέσποινα Σολωμού / Ντουέτο 10

Ευη Μακρυγιάννη

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Ευτυχία Πάππα Πλατφόρμα 10 μέτρων 26

ΣΤΙΒΟΣ

Πηγή Δεβετζή Τριπλούν 3

Μήκος 14

Περικλής Ιακωβάκης 400μ εμπόδια 8

Αθανασία Τσουμελέκα 20 χλμ βάδην 9

Στέλλα Παπαδοπούλου Σφυροβολία 11

Κώστας Δουβαλίδης 110μ εμπόδια 12

Λούης Τσάτουμας Μήκος 3 άκυρα στον τελικό

Μιχάλης Σταματόγιαννης Σφαιροβολία 36

Αργυρώ Στρατάκη Επταθλο 24

Αλέξαν. Παπαδημητρίου Σφυροβολία 18

Δωροθέα Καλπακίδου Δισκοβολία 35

Ειρήνη Κοκκιναρίου 3000μ στιπλ 46

Αθανασία Πέρρα Τριπλούν 3 άκυρα στον προκριματικό

Ειρήνη Τερζόγλου Σφυροβολία 26

Αφροδίτη Σκαφίδα Επί Κοντώ 19

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί Κοντώ 27

Δήμητρα Ντόβα 400μ 29

Φλώρα Ρεντούμη 100μ εμπόδια 35

Κώστας Μπανιώτης Υψος 37

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν 23

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου Σφυροβολία 28

Σάβα Λίκα Ακοντισμός 15

Ευαγγελία Ξυνού 20 χλμ βάδην 24

Δέσποινα Ζαπουνίδου 20 χλμ βάδην 41

Τόνια Στεργίου Υψος 24

Γιάννης Σμαλιός Ακοντισμός 27

Νάντια Εφεντάκη 1500μ 24

Κώστας Στεφανόπουλος 50 χλμ βάδην 37

Ελένη Δόντα Μαραθώνιος 60

Σκυταλοδρομία 4Χ400 15

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Εθνική ομάδα Ομαδικό Σπριντ 10

Χρήστος Βολικάκης Κέιριν 13

Θανάσης Μαντζουράνης Κέιριν 17

Βασίλης Ρέππας Σπριντ 20

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ελπίδα Ρωμάντζη Ατομικό 11

Ευαγγελία Ψάρρα Ατομικό 48

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Νίκος Κουρτίδης 105κ 9

Βικτωρία Μαυρίδου +75κ 9

Κώστας Γκαρίπης 94κ 14

Τάσος Τριαντάφυλλου 94κ 15

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Γιώργος Σαλαβαντάκης Σκητ 33

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ηλίας Παυλίδης 91κ 5

Γιώργος Γαζής 75κ Ηττα στους ’16’

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Χρήστος Τσακμάκης Κάνοε 7

Μαρία Φερεκίδη Καγιάκ 11

Ανδρέας Κιλιγκαρίδης Κάνοε 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

Καγιάκ 1000 μέτρα Αποκλεισμός στον ημιτελικό

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Βασίλης Πολύμερος / Διπλό σκιφ ελ. βαρών 2

Δημήτρης Μούγιος

Χρύσα Μπισκιτζή /

Αλεξάνδρα Τσιάβου Διπλό σκιφ ελ. βαρών 6

Γιάννης Χρήστου Σκιφ 10

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Βίκυ Καραντάσιου/ Αποκλεισμός με 3

Βίκυ Αρβανίτη ήττες στον Α΄ γύρο

Θάλεια Κουτρουμανίδου/ Ηττα στους ’16’

Μαρία Τσιαρτσιάνη

ΤΕΝΙΣ

Λένα Δανιηλίδου Απλό Ηττα στον α΄ γύρο

Λένα Δανιηλίδου/ Διπλό Ηττα στον α΄ γύρο

Αννα Γερασίμου

ΤΡΙΑΘΛΟ

Ντενίζ Δημάκη 42 (LAP)

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ ΠΑΛΗ

Παναγιώτης Παπαδόπουλος 120κ. 18

Θεόδωρος Τουνουσίδης 96κ. 17

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ

Εμζάριος Μπεντινίδης 74κ. 9

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης Απλό Ηττα στον β΄ γύρο

Καλλίνικος Κρεάνγκα Απλό Ηττα στους ’16’

Εθνική Ανδρών Ομαδικό Αποκλεισμός στον α΄ γύρο

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Εθνική Ανδρών 7

Εθνική Γυναικών 8

ΜΠΑΣΚΕΤ

Εθνική Ανδρών 5

http://www.in.gr